Blue Flower

Obecnie to najstarsi przodkowie w tej linii najbliższej rodziny, których udało się odnaleźć w rejestrze poślubionych niemenczyńskiej parafii.

Dostępny na genealodzy zapis w bazie danych oparty jest o spis małżeństw wykonany na podstawie ksiąg parafialnych przez miejscowego organistę. Dzisiaj natrafiłem na indeks osobowy drzewa rodu Gulbinowiczów i tu ciekawostka ponieważ jest wspomnienie naszego przodka Andrzeja Czaplińskiego. Jest to o tyle ciekawe, że od lat wiem z przekazu ustnego o koligacjach z domem Gulbinowiczów z której wywodzi się ks Kardynał Henryk, a z innej strony ze wspomnianym w innym artykule śp ks Bogdanowiczem, który był proboszczem w kościele NMP w Gdańsku.

Tak naprawdę rzecz będzie o stryju mojej mamy - Stanisławie, który urodził się w 1893, a w 1923 obronił pracę magisterską w kierunku farmacja. przez parę lat stażował w aptece Pana Jana Rodowicza (dziadka Pani Maryli Rodowicz) przy Ostrobramskiej 4. Potem, jak uzyskał uprawnienia, zawiązał spółkę i rozpoczął pracę pod własnym szyldem w aptece przy Ostrobramskiej 25.

Wspominałem o podobieństwie historii dziejowej rodu Mikielewiczów i Czaplińskich. 

W przypadku Czaplińskich najstarszy, którego udało mi się odnaleźć w zapisach Parafii Janiszki miał na imię Jan. Mieszkał we wsi Romaszkuny tejże parafii i zmarł 1 marca 1803 roku w wieku 60 lat.

Kolejni najstarsi mieszkańcy w zbiorach "genetyki" Czaplińscy to: Antoni (ur 1737) i Agata (ur 1746) ze wsi Stakince, którzy zmarli w 1807,  

Franciszek (ur 1757 ) zmarły w 1812, który poślubił w 1792 Katarzynę

Józef który poślubił w 1799 Helenę

i Kazimierz, który poślubił Elżbietę przed 1819 ze wsi Stakince.

Ten czwarty brat jak przekaz głosi wyjechał i osiedlił się a Petersburgu.

reprint - opracowanie reportażu napisanego na 500-lecie Bitwy pod Grunwaldem w Bibliotece Małopolskiej

Jest tu parę obrazków z okolicy Maszkowic i niemało o samych mieszkańcach.

 Odniesienie do tego można przeczytać w Allmanachu Łąckim