Blue Flower

Jeśli się nie mylę to parę lat temu Jacek Mikielewicz z gałązki Wilhelma wspomniał że w domu mówiło się że kiedyś przybyli na wileńszczyznę trzej bracia ... .

Cóż. Ja słyszałem od swojej mamy podobne wspomnienie przekazane jej przez dziadka Rafała Czaplińskiego. Tyle, że w naszej opowieści była mowa o czterech braciach.

Jedno i drugie jest prawdopodobne.

W przypadku Mikielewiczów należy uwagę skupić na parafii Podbrzezie gdzie wstąpił w związek małżeński w  roku 1808 Józef Mikielewicz , w 1809 Dominik Mikulewicz (możliwy błąd w odczycie), a w 1810 Franciszek Mikielewicz.

Czy byli braćmi? Może.

Na pewno Dominik miał syna Marcina, a ten był ojcem Bolesława, którego brat był Jan - ojciec Wilhelma.

Inna historia to losy Mikielewiczów którzy jeszcze w 1940-42 emigrowali w dużej liczbie do USA oraz tych którzy po 1945 z różnych powodów opuścili wieleńszczyznę i zamieszkali w różnych częściach powojennej Polski.

Taki wpis można odczytać w niemenczyńskiej księdze parafialnej, który poświęcono urodzinom i chrztu świętemu mojej babci Józefy (po mężu Czaplińskiej)

Pewną ciekawostkę stanowi adnotacja dt jej ślubu z moim dziadkiem Rafałem Czaplińskim w nowowybudowanym Jęczmieniszkim kościele pw św Antoniego z Padwy. 

Całkiem niedawno obchodzono tam 90-lecie. Rodzinna miejscowość babci to Purnuszki, w których obecnie chyba na próżno szukać śladów po rodzinnym domu choć spoglądając z satelity bez trudu można zauważyć opustoszałe po gospodarstwach miejsca. Nieco więcej informacji znajdziemy na przykościelnym cmentarzu. Kiedy byłem tam w 2010 roku spotkaliśmy parę osób spośród mieszkańców, które pieczołowicie zajmowały się jego porządkowaniem. To było wprawdzie krótkie, ale niezwykle serdeczne spotkanie. Może za jakiś czas tam znowu pojadę pomodlić się nad mogiłami wyrosłych z tej ziemi przodków. 

Ciekawe zestawienie można uzyskać w serwisie genetyka jeśli ustawimy filtr na wyszukiwanie dt Bolesława i Władysławy Mikielewicz. Nagle okazuje się, że nazwisko panieńskie mojej prababci Władysławy zostało conajmniej trzykrotnie(!) zmienione. W przypadku linii Mikielewiczów znana odmiana to Mikulewicz, ale całkiem niedawno w bieżącym spisie warszawskim napotkałem również na Mickulewicz.

Pani Agnieszka rozwija się twórczo głównie w kategoriach sztuk plastycznych.

Także jeszcze nie znamy powiązań rodzinnych, ale..

Notka biograficzna

Blog Agnieszki

FB Agnieszki

Wystawa prac Agnieszki w Zachęcie

Niestety nie sprawdziłem jeszcze z jakiej gałązki pochodzi Pan Piotr, ale jest w sieci to dlaczego nie zapisać w naszym "sztambuchu"?

http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?osoba=11120696