Józef Piksa

 

Urodził się w 1894 roku w Maszkowicach, nieopodal Starego Sącza, w województwie małopolskim. Widok tego miejsca do dzisiaj potrafi zachwycić. Wcielony do Armii Cesarstwa Austro-Węgier brał udział w I WŚ. We Włoszech wstąpił na ochotnika do polskiej Armii Hallera. Zaprzysiężony w Armiii Polskiej w 1919, 3 pułku artylerii Skałat, a potem walczył w wojnie polsko-bolszewickiej.

Odznaczony i wyróżniony otrzymał od Skarbu Państwa ziemię wykupioną na rzecz osadnictwa wojskowego na Wołyniu. W nocy 10 lutego 1940 r aresztowany wraz z żona i dziećmi zpstał wywieziony na Syberię do Mołotowskiej Oblasti. Stąd po uwolnieniu przedostał się z rodzina w rejon zgrupowania tworzącej się Armii Andersa. 8 marca 1942 zglosił się na komisji poborowej w Turkiestanie gdzie 18 marca 1942 roku zostal wcielony do 8 dywizji piechoty,  a 28 sierpnia znalazł się już w Wielkiej Brytanii w obozie rozdzielczym. Odkomenderowany został do Szkoły Wyszkolenia Piechoty i Kawalerii Zmotoryzowanej. Ostanim dowódcą był Komendant C.W. Piechoty pułkownik Walenty Peszek. 21 grudnia przeniesiony do obozu repatriacyjnego.

W 1946 roku wrócił do Polski pod komunistyczną okupacją poszukując zagubionej w czasie wojny rodziny. Kilkanaście lat temu odnalezlismy jego mogiłę na Cmentarzu Katolickim w Krakowie.